Akné je kožné ochorenie, ktoré sa najčastejšie týka dospievajúcich ľudí. Aj keď je možné sa vhodnými opatreniami bielych pupáčikov zbaviť neraz sa akné objaví aj v neskoršom veku. Bežne ním trpia ženy ale aj muži okolo 30 rokov. Príčina jeho vzniku je rôzna a určite by ste mali navštíviť dermatológa, ktorá vám s týmto problémom pomôže. Aj keď je akné kožné ochorenie vplýva aj na psychiku.
Ak vás trápi akné neschováte to. Vyskytuje sa na tvári, na viditeľných miestach. Práve to môže mať negatívny psychický dopad na človeka. Nízke sebavedomie, stres, pocit menejcennosti a aj depresie sú problémy, ktorými ľudia s aknóznou pleťou veľmi často trpia.
Dôkladnou starostlivosťou o pleť, používaním vhodnej kozmetiky, napr. kozmetiky Sébium a liekmi je možné prejavy akné výrazne minimalizovať. Pokiaľ ale nie ste v pohode po psychickej stránke problémy môžu pretrvávať aj napriek kvalitnej a dôkladnej liečbe. Príčinou môže byť práve stres.
Stres z akné, akné zo stresu
Začarovaný kolotoč, z ktorého by ste mali čo najskôr vystúpiť. Tieto dva navonok nesúvisiace stavy spolu môžu súvisieť. Ak chcete vedieť ako sa zbaviť akné, dajte sa do pohody.
Pri stres začne organizmus produkovať stresové hormóny (adrenalín a kortizol), endorfíny, inzulín a zápalové cytokíny. Inzulín stimuluje aktivitu ďalších hormónov, ktoré následne zvyšujú aktivitu mazových žliaz v pokožke. Zápalové cytokíny sú zložky imunitného systému, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalu, čo je signál pre zvyšné bunky imunity, ktoré tak vedia kam majú ísť.
Zvýšená aktivita mazových žliaz zvyšuje tvorbu kožného mazu, čo je jeden zo základných faktorov pre vznik akné. Zápalové cytokíny zas môžu spôsobiť zápal ak dôjde k upchatiu kožných pórov v ktorých sa nachádzajú aj patogény. Týmto spôsobom môže byť stres príčinou vzniku akné.
Na zníženie stresu môžete vyskúšať rôzne relaxačné techniky, pomáha aj pravidelná fyzická aktivita, prechádzky v prírode či vyhýbanie sa faktorom, ktoré u vás stres spúšťajú.