Úvod Myslenie úspešných Reklama a jej vnímanie

Reklama a jej vnímanie

1593
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Kreativita je v reklame dôležitá

V reklame, ďaleko viac ako v ktoromkoľvek inom nástroji marketingovej komunikácie platí, že všetko už raz bolo vymyslené. Preto potrebujú reklamné agentúry viac kreativity, aby priniesli niečo nové. V prvopočiatkoch reklamy stačilo, ak zákazníkovi reklama priamo povedala: „Mydlo“ alebo: „Kúpte si toto mydlo“. Dnes je to už málo. Ľudia si vyberajú spomedzi toľkých typov mydla, že častokrát nepoznajú ani všetky značky. Úlohou kreatívcov je teda vymyslieť takú reklamu, ktorá v čase nákupného rozhodovania spotrebiteľa ovplyvní jeho myseľ natoľko, že siahne priamo po danom výrobku. Možností je niekoľko. Reklama môže byť príjemná, agresívna, vtipná, poburujúca, natívna…

Problém v súčasných reklamných agentúrach skôr spočíva v tom, že nezamestnávajú tvorivých ľudí, ale ľudí, ktorí majú diplomatické chovanie. Prípadne ľudí, ktorí sú technicky zdatní. Schopnosť pracovať s najmodernejšími technológiami nezaručuje však vždy kreatívnu reklamu. Keď Gustave Eiffel navrhol, že na brehu Seiny postaví tristometrovú vežu z kovu, vysmiali sa mu do očí, že tým zohaví Paríž. Len zopár umelcov jeho návrh privítalo. Dnes je Eiffelovka symbolom Paríža a miestom, ktoré návštevníci Francúzska navštívia ako prvé. Každý nápad typu Eiffelovka sa však veselo marí ďalej. V každom prípade by však úspešné firmy mali vytvárať marketing, ktorý vedie ľudí k tomu, aby si povedali: „Tento produkt chcem!“ a nie „Táto reklama sa mi páči.“

Natíska sa otázka správnej miery reklamy a reklamnej výpovede. Ako sa vyvíja konzument, musí sa vyvíjať aj reklama. Čo bolo účinné v 50. a 60. rokoch, dnes už účinné nebude. Vyššia efektivita reklamy nebude dosiahnutá zvyšovaním jej neodbytnosti, drzosti a zväčšovaním úsmevu. Toto je primitívny prístup. Jej úspešnosť spočíva úplne v iných kritériách.

Reklama pôsobí na vaše podvedomie, aj keď o tom vôbec netušíte

Podľa viacerých výskumov, človek spracúva 20 % informácií rozumom a ďalších 80 % citom. Tento poznatok sa využíva v reklamnej praxi. Iba malá časť reklamy má racionálny základ, na ktorom by prinášala informácie vo forme argumentov a dôkazov. Racionálne správanie  však priamo nadväzuje na emocionálny podnet. Jednoducho povedané, najprv vnímame veci okolo seba zmyslami, a až potom rozmýšľame. Hoci sa snažíme byť akokoľvek objektívni, emocionálny kontext ovplyvňuje naše rozhodnutia, a naše racionálne myšlienkové procesy nerobia nič iné, len ospravedlňujú naše správanie a city.

Novodobý marketing je založený na schopnostiach vecí a dejov pôsobiť na ľudské emócie. Cieľom niektorých typov reklám je práve osloviť všetkých päť zmyslov: zrak, sluch, hmat, chuť a čuch. So stúpajúcim dopytom po zážitkoch neustále rastie aj dopyt po takých produktoch, ktoré umožňujú tvoriť zážitky pôsobiace na rôzne ľudské zmysly, ako napríklad osvietenie, audioprístroje, farby, vonné látky a hudba.

Kombináciu posledných dvoch faktorov využívajú napríklad čajovne. Ponúkajú posedenie pri príjemnej nevtieravej hudbe a naše čuchové bunky sú zasa atakované prenikavými vôňami sviečok a rozmanitých byliniek.

Hudba ovplyvňuje náladu a má účinok na spotrebiteľské chovanie človeka. Môže nás upokojiť, ale aj povzbudiť. V rámci ozvučenia hypermarketov sa používa popri hudbe aj hovorené slovo. Informuje o akciových cenách a mieste, kde ich možno nájsť. Využíva prevažne veselú hudbu, ktorá má zlepšovať náladu. Rýchla melódia vedie zákazníkov k rýchlejšiemu pohybu po obchode, zatiaľ čo pomalší rytmus ho núti k tomu, aby sa zastavil a podrobnejšie si prehliadol ponúkaný tovar.

Farba je jednou z najvzrušujúcejších vecí na svete, pretože vo svojich odtieňoch mieša naše emócie a vnímanie vonkajšieho sveta. Dokážeme si k nej priradiť chuť, zážitky a pocity spojené so značkami a produktmi.

Koľko značiek poznáme už podľa ich charakteristickej farby? Telekom, Orange, Fanta, Coca-cola, Dove, Nivea, Tesco, McDonald’s a množstvo ďalších. Práve vďaka farbám týchto značiek im dokážeme priradiť isté vlastnosti a máme ich zaradené v určitom segmente. Niektoré značky si držia svoju vizuálnu identitu roky aj desaťročia, iné vítajú zmenu a neboja sa farby, ktoré požívajú, meniť.