Úvod rady a tipy Prezúvanie pneumatík. Čo všetko sa pri tom môže stať?

Prezúvanie pneumatík. Čo všetko sa pri tom môže stať?

1120
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Prezúvanie pneumatík je proces, ktorý niektorí radi prenechajú na odborníkov, no iní si ich vymenia aj sami. Hoci výmena pneumatík nie je komplikovaná, môže sa pri nej stať niekoľko nečakaných vecí. Každý motorista by mal byť pripravený tak, aby si v prípade núdze vedel pomôcť. Vo všeobecnosti platí, že ak nemáte pneumatiky na diskoch, je lepšie nechať to na autorizovaný servis alebo na odborníka s praxou. Tí, ktorí majú gumy na diskoch to pokojne zvládnu aj sami.

Na čo všetko treba myslieť?

Či sa už chystáte meniť letné pneumatiky za zimné alebo naopak, mali by ste sa pri tejto práci vyvarovať niektorých chýb, ktoré sú u majiteľov vozidiel veľmi časté. Najčastejším problémom je zlé umiestnenie zdviháka, čo môže priniesť rôzne úrazy. Hever je potrebné oprieť len o miesto, ktoré je na to špeciálne vyhradené a v žiadnom prípade ho nemôžete umiestniť inde. Aj keď ho umiestnite krivo alebo na nerovnom povrchu, auto by ste poškodiť nemali.

Úraz však môžete spôsobiť sebe a to najmä v prípade, keď sa auto uvoľní a zo zdviháka sa zošmykne. Aj keď nemusí ísť o tragický úraz, často sa stane, že váha auta padne motoristovi na ruku alebo prsty a zlomenina je na svete. Pozor by ste si mali dávať aj na poškriabanie diskov, ktoré je v prípade domáceho prezutia bežné. Poškodiť ich môžete najmä pri dorážaní pneumatík na disk, kedy väčšina ľudí používa kladivo alebo páčidlo. Veľmi ľahko tak z krásnych nových diskov dokážete urobiť šrot, čo vás bude dlho mrzieť. Aj tie najlacnejšie pneumatiky treba meniť s citom tak, aby ste si ich zbytočne nepoškodili.

Dôležitá je taktiež geometria, ktorú vám vykonajú len vo väčších servisoch. Pri zle nastavenej geometrii sa budú pneumatiky opotrebovávať omnoho viac, čím sa zníži nielen ich životnosť, ale aj spotreba vozidla. Vyskytnúť sa však môžu aj iné nečakané situácie, ktoré vás nemilo prekvapia. V neposlednom rade hrozí nebezpečenstvo nielen vám a diskom, ale aj samotným pneumatikám, ktoré môžete pri prezúvaní poškodiť. Ide najmä o trhliny na plášti, ktoré sa dokážu zväčšiť a roztrhnúť celú gumu v tom najnevhodnejšom okamihu.

Ak by ste nejaké takéto poškodenie spozorovali, odporúčame navštíviť profesionálneho mechanika, ktorý vám povie, či ich môžete ešte používať. Riskovať sa určite nevypláca a radšej by ste si v tom prípade mali zaobstarať nové. Ak nemáte prehľad o tom, čo sa momentálne na trhu nachádza a ktoré pneumatiky by sa vám hodili, pomôžu vám testy pneumatík. Tie sú každý rok vytvárané renomovanými motoristickými magazínmi a nájsť ich môžete aj na internete. Pohodlne si tak nielen vyberiete správne gumy, ale zistíte aj to, ktoré sú najlepšie a najspoľahlivejšie.