Úvod rady a tipy Posteľ z masívu predstavuje kvalitu: 7 krokov pre jej správny výber

Posteľ z masívu predstavuje kvalitu: 7 krokov pre jej správny výber

1019
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Masívna posteľ je bez pochyby dobrou voľbou, ktorá vám pri správnom výbere môže zabezpečiť kvalitný a pohodlný spánok. Pojem masívna konštrukcia však nie je spojený len s posteľami, ale aj napríklad podlahou. Takže čo to ten masív v skutočnosti je?

Masívna drevená konštrukcia

Masívne drevo je rastúce drevo, ktoré sa skladá z jedného kusu rôznych druhov mäkkých či tvrdých drevín. Je to krásny prírodný materiál, ale má svoje výhody a nevýhody, s ktorými je potrebné sa zoznámiť, než sa rozhodnete pre tú pravú posteľ z masívu.

Pri výrobe postele z masívu je veľmi dôležitá surovina, pretože masívne drevo je tvarovo nestále v závislosti od vlhkosti. Či už sa jedná o materiál z tvrdého či mäkkého dreva, tak pri spracovaní je potrebné použiť kvalitne vysušené drevo s minimom výskytu chýb. Nielen správne usušené drevo a výber druhu dreva bez chýb nám zaručí tvarovú stabilitu, ale aj konštrukcia a spojenie jednotlivých prvkov postele.

Masívna posteľ z lepeného dreva

Nájsť perfektné drevo bez chýb nie je vôbec jednoduché, a preto sa masívne dosky zvyčajne ďalej spracovávajú. Dosky sa režú na lamely a tým sa u nich uvoľní vnútorné pnutie. Lamely prejdú kontrolou kvality a odstránia sa prípadné chyby. Tieto lamely z veľmi kvalitného materiálu sú lepené do tzv. spároviek, ktoré majú oproti pôvodnému drevu vypreparované chyby a tým vyššiu pevnosť a tvarovú stabilitu.

Ak sa teda bavíme o masíve v pravom slova zmysle, tak ide skutočne o pôvodné rastúce drevo. Z hľadiska zlepšenia kvality a tvarovej stálosti sa dnes ako masív označuje aj lepené drevo.

Čo už nie je posteľ z masívu?

Ako už sme popísali vyššie, tak masív je buď urastený kus dreva bez pridania ďalších materiálov, alebo lepené drevo z lamiel o vysokej kvalite. Postele sú však vyrábané aj z ďalších materiálov, ktoré môžu budiť dojem, že sa jedná o masívne drevo.

Pozor si teda dajte napríklad na drevotrieskovú dosku obloženú dyhou, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako masív.

Výber správnej postele z masívu

Manželské postele sa skladajú z rámu lôžka, roštu a matraca. Aby vám do seba jednotlivé časti dobre zapadali, je potrebné venovať výberu každej časti náležitú pozornosť.

  1. Druh dreviny

Výber druhu dreva, z ktorého bude vyrobená vaša posteľ z masívu nie je len otázkou estetiky. Dreviny môžeme rozdeliť do dvoch hlavných skupín, ktoré sa líšia svojimi špecifickými vlastnosťami. Hoci je možné na trhu nájsť nepreberné množstvo materiálov, v našom článku si predstavíme len tých najčastejších využívaných zástupcov.

Mäkké dreviny na výrobu postele z masívu

Mäkké dreviny sú všeobecne vnímané ako lacné a menej kvalitné materiály. Je potrebné posúdiť kladné a záporné faktory. Najčastejšie sa z tejto skupiny stretneme s výrobkami smrek a borovica.

Posteľ z masívu smreku – Ide o najrozšírenejší materiál pre konštrukciu stavieb i nábytku. Je ľahký, cenovo dostupný a ponúka aj dobrú pevnosť a nosnosť. Oproti borovici je menej sukovitý a obsahuje menej živice, takže ponúka lepšiu opracovateľnosť a možnosti morenia a lakovania do širokej škály odtieňov.

Posteľ z masívu borovice – Tento materiál je unikátny svojou kresbou, ale má značnú sukovitosť a vyšší obsah živice, takže napríklad jeho morenie a farebná úprava nie je ľahká. Patrí však k najobľúbenejším materiálom na výrobu postele z masívu, práve kvôli svojej zaujímavej kresbe a cenovej hladine.

Tvrdé dreviny na výrobu postele z masívu

Tvrdé drevo má svoje nesporné kvality. Medzi hlavného zástupcu tejto skupiny sa jednoznačne radí dub a buk.

Posteľ z masívu duba – Vysoká pevnosť a tvrdosť stavia tento materiál na špičku pred ostatnými materiálmi. Tomu však zodpovedá aj jeho cena.

Posteľ z masívu buka – Výrobky z buku sú tiež veľmi žiadané a ponúkajú výbornú tvrdosť a odolnosť. Ich opracovanie je jednoduché a vzhľadom i k vlastnostiam tohto dreva v ňom aj dobre držia spojovacie materiály, ktoré zaisťujú stabilitu. Buk síce nemá výraznú štruktúru a kresbu dreva, ale jeho prirodzený svetlý odtieň je veľmi príjemný. Navyše je možné ho ľahko lakovať a moriť, čím sa rozširuje jeho široká škála možných odtieňov.

  1. Rozmer postele z masívu

Potrebujete jedno lôžko či dvojité lôžko? Štandardný rozmer pre jedno lôžko je 90×200 cm, ale môžete si dopriať aj viac priestoru so šírkou 120 cm alebo 140 cm. Tzv. manželská posteľ čiže dvojité lôžko má väčšiu šírku – ideálne 160×200 cm alebo 180×200 cm. Optimálna dĺžka postele je o 20 cm viac ako výška človeka, ktorý ju bude využívať. Ak by ste potrebovali predĺženú dĺžku, je možné zohnať posteľ aj s dĺžkou 240 cm. V prípade potreby väčších rozmerov je vhodné kontaktovať výrobcu a dohodnúť sa na výrobe na zákazku.

  1. Správna výška masívnej postele

Jedná sa o veľmi dôležité kritérium pri výbere, pretože správne zvolená výška vám uľahčí ranné vstávanie. Ideálna výška je okolo 50 až 60 cm. Táto výška navyše zaisťuje dostatočné prúdenie vzduchu pod posteľou, takže matrac je vetraná a zároveň ste chránení pred chladom a prachom od zeme. Najmenšia doporučená výška je 30 cm.

V prípade kedy posteľ využíva dieťa alebo senior, býva často potrebné výšku dodatočne upraviť podľa potreby. Výšku postele je možné nastaviť tak roštom, tak i matracom. Preto sa pri výbere sústreďte na každý detail.

  1. Konštrukcia postele z masívu

Samotná konštrukcia postele z masívu je kľúčovým kritériom pri výbere. Kvalitné prevedenie spojov a zaistenie horizontálnej aj vertikálnej stability je zárukou pokojného spánku bez vŕzgania. Konštrukcia môže byť od jednoduchších prevedení až po poschodové postele z masívu, alebo rozkladacie postele. Hrúbka rámu by mala byť najmenej 2,8 cm a štandardne 4 cm.

  1. Povrchová úprava postele z masívu

Môžete sa stretnúť s dvomi druhmi povrchovej úpravy. Tou prvou je lak, ktorý je zároveň aj najpoužívanejší. Druhou možnosťou je povrchová úprava na prírodnej báze (olej a vosk).

  1. Proporcie jednotlivých prvkov

Pred tým, než posteľ kúpite a doveziete domov si overte do akej výšky bude zasahovať čelo postele z masívu a koľko plochy zaberie ložná plocha. Všetko si potom porovnajte s priestorom, ktorý máte na posteľ vyhradený.

  1. Spojovacie prvky postele z masívu

Masívna posteľ je tvorená niekoľkými prvkami, ktoré je potrebné spojiť. Práve spoje sú kameňom úrazu, pretože ich nekvalitné prevedenie môže viesť k strate stability a nepríjemnému vŕzganiu. Pri výskyte týchto javov možno očakávať skoré zničenie postele. Venujte preto dostatočnú pozornosť aj akým spôsobom sú jednotlivé prvky spojené a ešte pred kúpou postele si vyskúšajte stabilitu zloženej postele priamo na predajni.