Úvod Myslenie úspešných Podnikanie – nie je všetko zlato, čo sa blyští

Podnikanie – nie je všetko zlato, čo sa blyští

1386
0
ZDIEĽAŤ
Podnikanie – nie je všetko zlato, čo sa blyští
0 Shares

Presviedča vás bývalý kolega, že nie je nič lepšie ako začať podnikať? Nenechajte sa zlákať vidinou rýchleho zisku. Zabudnite na to, že podnikanie bude prechádzka ružovou záhradou. Myslite triezvo a uvedomte si, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Aké nevýhody so sebou nesie podnikanie?

Opustiť teplé miesto vo firme

Je ťažké vzdať sa teplého miesta vo firme a vplávať do neznámych vôd. Zvládať nástrahy podnikania, nemať sa na koho vyhovárať, produkovať zisky len na základe výkonu – dokážete to? Ak ste presvedčení o tom, že podnikanie je to pravé pre vás, smelo do podnikania. Za vyskúšanie nič nedáte. Preto je lepšie, keď začnete podnikať ako živnostník. Prerušiť alebo zrušiť živnosť je otázkou pár kliknutí na internete. Proces založenie s.r.o. a jej likvidácia je už iná pesnička. Založiť živnosť zvládnete sami, založenie s.r.o. nechajte na odborníkov. Alebo kúpte už založenú a existujúcu ready made s.r.o.. Čo všetko skok do neznáma v podobe podnikania znamená z hľadiska výhod i rizikovosti?

Výhody podnikania sú jasné. Alebo nie?

Podnikanie znamená v prvom rade slobodu. Ak po celý svoj profesijný život cítite, že ste individualista a nedokážete sa podriadiť žiadnemu šéfovi, je podnikanie stvorené len a len pre vás. Vy sami budete rozhodovať, čo robiť, kde robiť, ako dlho robiť a koľko zarobiť. Je to jednoduché? Áno i nie. Na podnikanie potrebujete kus sebadisciplíny. Vylihovať celý deň v posteli a pracovať hodinu večer vám pečené holuby do úst neprinesie. Po zahryznutí sa do biznisu môžete dosiahnuť všetky méty, o ktorých ste snívali. Prakticky neexistujú limity v podobe stúpania a ani zisku. A tá prestíž! Ty podnikáš? Iste si múdry, šikovný, vzdelaný. Podnikanie naozaj stojí za to.

Nevýhody podnikania sú vo vašich rukách

Za nevýhodami podnikania nestojí osud, ale to ako sa k podnikaniu postavíte. Čo to znamená? Ak budete flexibilní, dokážete triezvo uvažovať, nastavíte si reálne ciele a nájdete v okolí ľudí, ktorým dôverujete, tak sa úspech dostaví veľmi rýchlo. V opačnom prípade vám hrozí, že:

  • Nedokážete udržať disciplínu a budete viac oddychovať ako pracovať
  • Úspech sa nedostaví rýchlo a vy to vzdáte
  • Bude sa vám zdať, že robíte dva razy toľko ako v zamestnaní, začnete sa cítiť frustrovaní
  • Do biznisu vložíte všetky úspory a pocítite enormný tlak
  • Zrazu zistíte, že vám chýbajú kolegovia a socializácia v práci
  • Nezvládnete neúspechy a skončíte skôr, než dáte šancu biznisu rozkvitnúť

Aby ste nepodľahli všetkým uvedeným tlakom, každý deň si pripomeňte, prečo ste podnikať začali. Nevzdávajte sa len kvôli tomu, že je toho na vás veľa a že máte zlý deň. Držte sa podnikateľského plánu a pracujte na svojich snoch.