Úvod rady a tipy Oplatí sa otvoriť podnikateľský účet?

Oplatí sa otvoriť podnikateľský účet?

302
0
ZDIEĽAŤ
Je podnikateľský účet počas podnikania povinný? Výhody a nevýhody založenia podnikateľského účtu.
Je podnikateľský účet počas podnikania povinný? Výhody a nevýhody založenia podnikateľského účtu.
0 Shares

Podnikateľský účet si len málokedy otvárajú začínajúci živnostníci. Behom podnikania však zistia, že sa im účet oplatí a otvoria si ho. Kedy sa podnikateľský účet oplatí a aké sú výhody účtu pre podnikateľov? Ak nemáte v tejto problematike jasno, začítajte sa do nášho článku.

Bezhotovostné platby a podnikateľské bankové účty

Vedeli ste, že niektorí živnostníci nemajú ani súkromný a ani podnikateľský účet? Ak podnikajú spôsobom, že všetky platby a príjmy realizujú v hotovosti, účet nemusia vlastniť. Tento spôsob platieb je možný len do výšky 5000 €.

Zákony SR neuvádzajú, že by živnostník musel mať založený podnikateľský účet. Iné je to, keď sa rozhodnete pre založenie s.r.o. alebo kúpite ready made s.r.o.. V tomto prípade je účet na podnikanie povinný a s ohľadom na podvojné účtovníctvo aj nevyhnutný. Založenie s.r.o. so sebou prináša okrem iných povinností vedenie podvojného účtovníctva.

Živnostník sa môže slobodne rozhodnúť či na podnikanie použije súkromný účet alebo si otvorí podnikateľský. Preštudujte si však podmienky vašej banky, kedy niektoré bankové inštitúcie nedovoľujú využívať súkromný účet na podnikanie. Využívať súkromný účet aj na podnikanie je síce rozumné z dôvodu, že neplatíte za dva účty, ale časom stratíte prehľad o platbách.

Aké sú výhody podnikateľského účtu

Hlavou výhodou otvorenia podnikateľského účtu je prehľadnosť vo firemných financiách. Ak spolupracujete s účtovníkom, niektorí vyžadujú, aby ste si podnikateľský účet zriadili. Odvrátenou stranou súkromného účtu je tiež to, že ho musíte nechať v prípade kontroly preveriť pracovníkom daňového úradu. Uvidia tak nielen pohyb peňazí firmy, ale tiež vaše súkromné financie.

S podnikateľským účtom narastá možnosť získa úver na podnikanie. Banky v prípade žiadosti o úver vyžadujú, aby ste účet na podnikanie mali zriadený. Výhodou je už spomínaná spolupráca s účtovníkom. Ak aj nevyžaduje podnikateľský účet, iste navýši cenu za služby kvôli neprehľadnosti súkromného účtu.

V prípade, že si neuplatňujete paušálne výdavky, môžete poplatky za vedenie účtu a iné bankové poplatky zahrnúť do nákladov, ktoré znížia daňový základ. Na podnikateľskom účte máte pekne a prehľadne rozdelené firemné financie.