Slováci majú častokrát záľubu nadávať na všetko okolo nich. Hlášky typu „v zahraničí zarábajú viac, v zahraničí sa majú ľudia lepšie“, všetci dobre poznáme. Rovnako to platí aj pri hypotékach. Myslíte si, že v iných krajinách sú na tom ľudia lepšie? Skúsme sa teda pozrieť na jednotlivé hypotéky vo svete detailnejšie.
Hypotéky v USA
O USA sa tvrdí, že je to krajina neobmedzených možností. Toto tvrdenie platí aj v oblasti hypoték. Neznamená to však, že je to automaticky dobré, stačí sa pozrieť na finančnú krízu z roku 2007, ktorá vypukla práve v USA kvôli ľahkým podmienkam na získanie hypotéky. Aké sú teda podmienky teraz?
Výška hypotéky sa pohybuje v rozmedzí 40 000 – 500 000 dolárov (36 000 – 450 000 eur). V prípade potreby sa dá požiadať aj o vyšší úver. Doba splatnosti hypotéky sa pohybuje v rozmedzí 10-25 rokov, v určitých prípadoch aj 30 rokov. Čo sa týka úrokov, zvyčajne sú vo výške 3 % ročne, v najhorším podmienkach maximálne 4 %. Fixovanie úroku je najčastejšie strednú až dlhú dobu, a to buď 10 až 20 rokov a v ojedinelých prípadoch až po celú dobu splatnosti.
Hypotéky v Nemecku
Nemecko patrí k jedným z najrozvinutejším štátom Európy, ktoré vedie Európsku Úniu. V rámci súkromných financií v Nemecku existujú hypotéky na bývanie, ale aj na rekonštrukciu, stavbu nehnuteľnosti alebo refinančné hypotéky.
Výška hypotéky začína na úrovni 50 000 eur a môže dosiahnuť maximálne 1 milión eur. Najdlhšia doba splatnosti je štandardne do 30 rokov, najkratšia zase 10-15 rokov, závisí to však od konkrétnej hypotéky a banky. V rámci úrokov má Nemecko jedny z najnižších úrokových sadzieb, kedy sa dá získať dokonca ročný úrok vo výške 0,89 % a bežný 1,5 % ročne.
Treba však poznamenať, že tento úrok závisí od viacerých parametrov, či už ide o kúpu prvej nehnuteľnosti, stavaní vlastnej nehnuteľnosti, hodnoty nehnuteľnosti, predchádzajúcich úverov a samozrejme bonity klienta. Čo sa týka fixovania samostatného úroku, v Nemecku sa využíva flexibilný úrok a niekoľkoročné doby fixácie.
Hypotéky v Rakúsku
Náš sused na západe je častokrát vyhľadávanou destináciou pre prácu mnohými Slovákmi. Niet sa čomu diviť, keďže Rakúšania zarábajú v porovnaní so Slovákmi niekedy aj 2x toľko, čo my. Hypotéky sú následne týmto platom prispôsobené.
Výška hypotéky sa pohybuje v rozmedzí 50 000 – 990 000 eur, čo je viac ako u nás. Doba splatnosti sa najčastejšie pohybuje v období 10 až 30 rokov s minimálnym úrok 1,25 % ročne a priemerom pohybujúcim sa medzi 1,5 až 2 %. Fixácia úroku je najčastejšie zvolená na polovicu splatnosti hypotéky, niekedy až nad 20 rokov.
Majú sa teda ľudia v iných krajinách lepšie ako my pre získanie hypotéky? Odpoveď znie áno aj nie. Ako sme mohli vidieť, Nemecko ponúka najlepšie podmienky pre získanie úveru, ibaže má drahšie nehnuteľnosti ako u nás. V USA sú na druhú stranu úroky vyššie ako na Slovensku. Dá sa teda skonštatovať, že všetko má svoje výhody aj nevýhody.