Úvod Financie Čo sú to dividendy?

Čo sú to dividendy?

2381
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Dividenda je časť výnosov spoločnosti, ktorá sa distribuuje akcionárom spoločnosti ako stimul na udržanie akcií spoločnosti, a to vo chvíli, keď cena stúpne. Dividendy môžu mať formu hotovosti alebo ďalších akcií spoločnosti. Všeobecne sa dividendy distribuujú štvrťročne (každé 3 mesiace) akcionárom. Čo sa týka samotnej výšky dividendy, o tom rozhoduje valné zhromaždenie akciovej spoločnosti, rovnako ako aj o čase jej vyplácania. Treba však podotknúť, že medzi spoločnosti, ktoré dividendy nevyplácajú, patria startupy či menšie spoločnosti, ktoré chcú svoje zisky reinvestovať do ďalšieho rozvoja.

Akým spôsobom je možné vyplácať dividendy?

Jedným z aspektov, ktoré si však treba uvedomiť, je dividendový výnos akcií, ktorý sa bude meniť s rastom ceny akcií. Napríklad ak akcia stúpne, dividendový výnos sa zníži. Dividendy je možné vyplácať ako hotovostné dividendy, akciové dividendy, obligačné dividendy i ako majetkové dividendy, čiže v inej forme ako je peňažný majetok spoločnosti. Ak aj vás zaujíma základná charakteristika dividend, kliknite tu.

Dobré meno spoločnosti

Stabilná výplata dividend je znakom vyspelosti spoločnosti a dôvery v hotovostný tok. Po dosiahnutí dividendy investori očakávajú, že dividenda zostane, a to aj v prípade finančného poklesu. Ak dôjde k vyťaženiu dividend, počet investorov poklesne spolu s reputáciou spoločnosti.  Výplaty dividend sú životne dôležité pre vzťah medzi spoločnosťou a investorom.

Najväčší broker v Európe

Vedeli ste o tom, že spoločnosť XTB patrí medzi najväčších brokerov v Európe? Je plne regulovaná Národnou bankou a poľskou KNF, pričom na Slovensku pôsobí už od roku 2008. Nízke poplatky z hodnoty transakcie, viac ako 1800 akciových titulov z USA a Európy, rýchla realizácia objednávok, možnosť zadávania objednávky aj mimo obchodné hodiny, pravidelná trhová analýza či vyplácanie dividend na účet klienta. Ak s obchodovaním ešte len začínate alebo už patríte medzi skúsených traderov, platforma xStation 5 Vám ponúka intuitívne ovládanie či kalkulačku pre všetky dôležité výpočty.