Úvod rady a tipy Buďte pripravení na zimnú jazdu – Rady pre jazdu v snehu

Buďte pripravení na zimnú jazdu – Rady pre jazdu v snehu

327
0
ZDIEĽAŤ
Buďte pripravení na zimnú jazdu – Rady pre jazdu v snehu
Buďte pripravení na zimnú jazdu – Rady pre jazdu v snehu
0 Shares

Čas letí ako o preteky. Ani sa nenazdáme a za dverami máme jeseň, ktorú rýchlo vystrieda zima. Síce ešte na zimu nemyslíte, ale priebežne by ste sa mali ako motoristi na zimu pripravovať. Vozidlo máte iste v tip top stave po celý rok, takže na rade je kúpa pomôcok, ktoré v zime pomôžu prežiť rizikové situácie. K bezpečnej jazde v zime prispejete tiež tak, že zmeníte štýl jazdy.

Prezúvaním pneumatík to začne

Prvým krokom prípravy na zimnú jazdeckú sezónu je výmena pneumatík. Letné uskladnite na suché a tmavé miesto. Zimné pneumatiky impregnujte a nechajte si ich v servise vymeniť. Kto prezúva doma v garáži, ten by ma servis navštíviť kvôli nastaveniu geometrie. Vyváženie kolies je dôležité pre ovládanie vozidla a tiež pre elimináciu rýchleho opotrebenia pneumatík, čo dokázali všetky testy pneumatík. Pri prezúvaní sa neriaďte zákonnými termínmi. Keď vonku klesne stabilne teplota pod 7 stupňov, je čas na prezúvanie.

Pozor na jazdu v horách

V nížinách je sneh skôr raritou, ale v horách je po celú zimu snehovej nádielky dostatočné množstvo. Pred jazdou do hôr buďte pripravení na všetky situácie. V kufri majte uložené štartovacie káble, lopatu alebo vyslobodzovacie pásy, deky, tekutiny a hlavne snehové reťaze. Snehové reťaze sú v horách povinné všade tam, kde je umiestnená značka C14 v situácii, keď je na ceste sneh alebo ľad. Napokon aj sami by ste zistili, že bez reťazí kolesá nedosiahnu takú trakciu, aby dokázali vyjsť do kopca alebo ubrzdiť na ľade.

Komu sa nechce v kufri voziť oceľ, ten môže kúpiť textilné reťaze AutoSock. Ide o najúčinnejšie textilné reťaze, ktoré naše zákony akceptujú ako variant ku kovovým. Ak ste v zime častejšie v horách, investujte radšej do oceľových reťazí. Sú stávkou na istotu vo všetkých nečakaných zimných situáciách na cestách.

Jazdenie po snehu

Ani všetky pomôcky na svete vám nepomôžu, keď budete jazdiť ako blázon. Najčastejšou kolíznou situáciou počas zimy je nedodržiavanie rozstupov medzi vozidlami. Na snehu brzdí vozidlo odlišne ako na suchu. Kto nemá dobrý odhad a skúsenosti, ten by sa mal od iných vozidiel držať čo najďalej. Na snehu sa neoplatí prudko brzdiť alebo vytáčať zákruty príliš ostro. V zime sa nevypláca ani sekunda nepozornosti. Majte stále prehľad o tom, čo sa pred vami deje a nezabúdajte kontrolovať spätné zrkadlá.

V zime môžete uviaznuť v aute na dlhé hodiny, počas ktorých vás zachráni už spomínaná deka a tekutiny. Pravidelne kontrolujte kapacitu batérie, aby vás nenechala v štichu v najviac nečakanej situácii. Tankujte radšej viac paliva. Technický stav automobilu dávajte pravidelne kontrolovať v servise.