Úvod rady a tipy Ako kontrolovať tlak v pneumatikách

Ako kontrolovať tlak v pneumatikách

958
0
ZDIEĽAŤ
Ako kontrolovať tlak v pneumatikách
0 Shares

Kontrola tlaku v pneumatikách je najdôležitejšou časťou starostlivosti o pneumatiky. Ak nebudete tlaku venovať dostatočnú pozornosť, vaše pneumatiky sa opotrebujú závratnou rýchlosťou a podobne závratnou rýchlosťou sa zvýši spotreba vášho vozidla. Viete, ako správne merať tlak a ako predchádzať poškodeniu pneumatík?

Kde nájsť údaje o správnom tlaku

Každé vozidlo má určené hladiny tlaku v pneumatikách, ktoré by ste mali dodržiavať. Je jedno, či si kúpite najlacnejšie pneumatiky, alebo investujete do prémiových značiek. V oboch prípadoch znamená nesprávny tlak nebezpečenstvo pre vaše vozidlo a pre pneumatiky samotné. Údaje o tlaku nájdete v manuály vozidla. Môže sa stať, že ste si kúpili ojazdené vozidlo a manuál nemáte. V tomto prípade nájdete hodnoty tlaku na vnútornej strane dverí vodiča. Ak nenájdete nálepku na dverách, máte tretiu možnosť, a to vyhľadanie daných noriem na internete. Na webových motoristických stránkach nájdete informácie o správnom tlaku malých, SUV alebo offroad vozidiel za pár minút.

Meriame tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách by ste mali kontrolovať každé dva týždne. Ak nebudete tlaku venovať pozornosť, nastane ich podhustenie alebo prehustenie. Vaše vozidlo bude horšie ovládateľné, pneumatikám hrozí defekt, zvyšuje sa riziko šmyku, predlžuje sa brzdná dráha automobilu a rastie spotreba. Najvhodnejšie je meranie realizovať ráno, keď nie sú pneumatiky ešte zahriate. Nemusíte chodiť na čerpaciu stanicu. Tlak si rýchlo a jednoducho odmeriate v garáži pomocou setu na meranie – pumpičky a tlakomeru. Veľmi pohodlnou možnosťou je snímač tlaku pneumatík, ktorý si môžete dať do vozidla nainštalovať a budete o hodnote tlaku informovaní za každých okolností. Novinkou je aplikácia resp. služba spoločnosti Goodyear, ktorá spustila monitorovanie tlaku v pneumatikách s názvom DrivePoint. Špeciálne senzory umiestnené na ventiloch pneumatík prenášajú údaje v reálnom čase priamo do mobilného telefónu. S takouto vychytávkou budú vaše pneumatiky chránené každú sekundu prevádzky vozidla. Momentálne je služba dostupná predovšetkým pre dopravné služby, ale očakáva sa jej masové rozšírenie. Veľkou výhodou DrivePoint je rýchla inštalácia snímačov, ktorá nevyžaduje demontáž pneumatík.