Úvod Financie Aké zmeny v účtovníctve nás čakajú v roku 2018

Aké zmeny v účtovníctve nás čakajú v roku 2018

3978
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Aké daňové zvýhodnenia si pre nás pripravil štát v roku 2018? Aké novinky nás čakajú v účtovníctve?

Podania iba elektronicky

Akékoľvek podania, teda aj daňové priznania sa budú podávať už len elektronicky. Pre právnické osoby to platí o 1.1.2018 a pre fyzické od 1.7.2018. Či ste platiteľom alebo neplatiteľom DPH, platí to pre všetkých. Na portáli finančnej správy je vytvorená elektronická schránka prostredníctvom ktorej bude možné tieto podania poslať.

Index daňovej spoľahlivosti

Ak ste si doteraz daňové povinnosti neplnili včas, mali by ste to zmeniť. Štát sa chystá istým spôsobom odmeniť daňovník za zodpovedné správanie voči finančnej správe. Podľa plnenia jeho povinností mu štát udelí hodnotenie (na základe indexu), podľa ktorého mu budú prislúchať určité výhody cez osobitné daňové režimy. Viac informácií ohľadom daňových výhod pre “poriadnych” daňovníkov zatiaľ nie je zverejnených. Viac sa o nich dozviete na stránke Finančného riaditeľstva SR.

Patent box

Právnické osoby si pri dani z príjmov budú môcť zaviesť osobitný daňový režim pre komerčné využívanie nehmotného majetku, teda napríklad aj softvéru. Oslobodená bude časť licenčných príjmov ako aj príjmov z predaja výrobkov, ktoré sú chránené patentom alebo úžitkovým vzorom. Novela zákona tak má za cieľ zlepšiť podmienky pre výskum a vývoj. Podporuje to aj ďalšia zmena – superodpočet výdavkov pre výskum a vývoj. Vďaka štátnej podpore si budete môcť časť nákladov na výskum a vývoj odpočítať ešte raz zo základu dane.

Daňový bonus na úroky z hypotéky

Mladí od 18 do 35 rokov, ktorí majú záujem o hypotéku za účelom kúpy, výstavby alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti by mali spozornieť. Od nového roka nebudú zvýhodnení úrokovou bonifikáciou (nižšie úroky a tým pádom nižšie splátky), ale dostanú podporu od štátu v podobe odpočítateľnej položky z daňového základu po skončení roka. V rámci ročného zúčtovania príjmov za rok 2018 si budú môcť uplatniť daňový bonus až do výšky 400 eur. Zníži sa tak základ dane a aj samotná daň z príjmu. Takéto zvýhodnenie sa bude uplatňovať iba prvých 5 rokov splácania úveru a iba do výšky hypotéky 50 000 eur a zároveň maximálne do 70% hodnoty nehnuteľnosti.

 

Tieto a aj iné zmeny nás v účtovníctve nás čakajú tento rok. Ak nechcete sledovať všetky novinky a chcete mať istotu, že máte svoje doklady zaúčtované správne, obráťte sa na účtovnícku firmu, ktorá vás týchto starostí zbaví.