Úvod rady a tipy 7 tipov pre úspešný štart podnikania

7 tipov pre úspešný štart podnikania

311
0
ZDIEĽAŤ
7 tipov pre úspešný štart podnikania
0 Shares

Každý začiatok býva ťažký. Platí to aj pre začiatky podnikania. Jedna vec je nadšenie a idea. Na druhej strane stojí byrokracia a drobné chyby vedúce k demotivácii. Niekedy sa štart nevydarí dokonca ani vtedy, keď máte dostatočne vysoký vstupný kapitál. Riaďte sa našimi tipmi pre úspešný štart podnikania a vykročte do biznisu pravou nohou.

1. Na tomto nešetrite

Nikdy nešetrite na dobrej rade a pomoci. Napríklad založenie s.r.o. svojpomocne vás môže vyjsť drahšie ako cez firmu. Firmy, ktoré založenie s.r.o. realizujú sa postarajú o to, aby vaša žiadosť o zápis do obchodného registra prebehla úspešne. Môžete tiež využiť službu ready made s.r.o. a kúpiť existujúcu eseročku.

2. Začínajte postupne

Ak je váš vysnívaný biznis menšieho charakteru, môžete ho začať robiť vo voľnom čase. Nechajte si prvé mesiace otvorené zadné dvierka a nedávajte ihneď výpoveď v zamestnaní. Sami pocítite, kedy je správny čas na úplne opustenie zamestnania. Týmto spôsobom získate väčšiu istotu a nebudete nervózni.

3. Požiadajte o radu

Pýtajte sa a ešte raz sa pýtajte. Rozumný človek vo vašom okolí, ktorý robí rovnaký biznis ako vy, vás nebude brať ako konkurenciu. Mať mentora sa vyplatí. Alebo preklikajte fóra a skupiny na internete. Nájdete v nich veľa ochotných ľudí, ktorí tiež kedysi začínali a vedia, že začiatku sú tvrdé.

4. Rátajte s minimom voľného času

Na začiatok podnikania sa musíte pripraviť vy a tiež vaša rodina. Vysvetlite deťom, že budete mať pár mesiacov menej času, ale všetko im vynahradíte. Predídete tak výčitkám a hádkam. Vytvorte si časový harmonogram. Určite si priority. Je pivo s priateľmi nevyhnutné tri razy do týždňa alebo stačí ísť na pivko len raz?

5. Pripravte si plán

Podnikateľský plán a jeho dodržiavanie je cestou k úspechu. Okrem plánovania ziskov a nákladov si premyslite postup v prípade nezdaru. Rátajte s nečakanými výdavkami alebo zmenou nálady v spoločnosti.

6. Vsaďte na sebarozvoj

Podnikať v jednej oblasti je rizikové. Majte po ruke náhradné plány a vzdelávajte sa. Ak ste začali podnikať ako e-shop, myslite na otvorenie kamennej predajne. Ak ste kozmetička, spravte si kurz na masáže.

7. Miernite svoje očakávania

Ako nováčikovi sa vám môže dariť, no o pár mesiacov zisky budú klesať alebo naopak. Nemajte veľké očakávania a v dobrých mesiacoch si odložte peniaze na horšie časy. Niektoré druhy podnikania sú sezónneho charakteru, čomu prispôsobte výdavky i rozvrh práce.