Úvod Myslenie úspešných 6 tipov ako na úspešné vymáhanie pohľadávok

6 tipov ako na úspešné vymáhanie pohľadávok

1747
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

S vymáhaním pohľadávok sa stretnete v takmer každom odvetví. Sú súčasťou podnikateľského prostredia, či už sa zameriavate na služby, trh výrobkov alebo ste vy sám živnostníkom. V dnešnej ťažkej ekonomickej situácií môžu mať vaši zákazníci alebo zamestnávatelia väčšie problémy splácať svoje dlhy. To  však nie je priaznivé ani pre váš cashflow a preto, ak vaše faktúry nie sú splácané, je na čase osloviť vymáhacie spoločnosti, ktoré sú odborníkmi na dané oblasti a zvyšujú vaše šance na vymoženie. Ako v každom business-e, existujú dobré aj zlé spôsoby vymáhania. Tu je niekoľko tipov, ako zvýšiť svoje šance na úspech.

Buďte pripravený

Je vhodné, aby ste predchádzali svojím problémom a preto, ešte pred podpísaním dohody so svojím potencionálnym zákazníkom alebo partnerom, si o ňom zistite čo najviac informácií, najmä ak sa jedná o vyššie zákazky. Nezabudnite si urobiť kópie z každej zmluvy a faktúry si nechajte vždy od vášho klienta podpísať! Chápeme, že môže ísť z vašej strany o nadmernú administratívnu záťaž, avšak sami si odpovedzte, či radšej strávite mesačne pár minút navyše s administratívou alebo radšej stratíte desaťtisíce eur. Dlžník nebude môcť namietnuť pravosť faktúry, ak ju vlastnoručne podpíše. 

Nepredbiehajte

Keď sa chystáte posielať upomienky o nezaplatených faktúrach, nezabudnite si zistiť, z akého dôvodu vám vaši zákazníci nezaplatili. Môže sa totiž stať, že predmetný dlh bol iba chybou v procese a váš dlžník vám nijako vedome nechcel uškodiť. Ak však zistíte, že dlžník sa vám naozaj zámerne vyhýba a tušíte, že nemá v úmysle vám zaplatiť, musíte svoje kroky starostlivo zvážiť. U niektorých dlžníkov totiž môže byť na škodu, keď sa dozvie, že proti nemu chcete podnikať kroky a svojpomocne začať vymáhanie. Dávate mu tým akurát v predstihu vedieť svoj zámer a on sa môže začať zbavovať svojho majetku, prepisovať ho na iné osoby, poprípade iné úkony, ktoré vám znemožnia vymoženie vašej pohľadávky.

Buďte otvorený

Ak viete, že zákazník má problém so splácaním dlhu, múdrym riešením je dohodnúť si s ním splátkový kalendár. Pokúste sa spolu s odborníkmi vypracovať tento plán tak, aby boli spokojné obe strany. Je lepšie po splátkach vymáhať postupne celý dlh, ako z týchto peňazí nezískať nič alebo získať podstatne menej. Taktiež nie je dobré, keď donútite dlžníka vám naraz zaplatiť viac ako má, pretože ak skrachuje, nikdy sa nedopracujete k vymoženiu celej pohľadávky. Počúvajte svojho dlžníka pozorne a ponúknite mu také možnosti, aké sú preňho reálne a zároveň uspokojivé aj pre vás.

Buďte dôsledný

Po stanovení platobného plánu si s dlžníkom všetko ešte raz zrekapitulujte a spíšte. Donúťte dlžníka, aby sa k tomuto plánu aj písomne zaviazal a tým zároveň uznal svoj dlh. Dlh ktorý dlžník oficiálne uzná, je aj v prípade budúcich problémov oveľa ľahšie súdne vymáhateľný ako dlh, ktorý dlžník popiera. Zabránite tak aj premlčaniu tejto pohľadávky, čo je pre veriteľa vždy najhoršia možná situácia. Pri dohodnutých splátkach preto takisto špecifikujte kedy, akým spôsobom a v akých vysokých splátkach sa dlžník zaväzuje vám zaplatiť.

Buďte nekompromisný

Pri najmenšom pochybení však už musíte byť nekompromisný, pretože táto dohoda bola potvrdená oboma stranami a preto by dlžník za žiadnych okolností nemal tieto podmienky porušiť. Keď sa tak stane, zväčša to nie je malý problém, aj keď by sa dlžník vyhováral, že stále je všetko v poriadku a hneď vám zaplatí, je vtedy nanajvýš obozretné, aby ste si najali profesionálov vo vymáhaní.

Nezabudnite

Nezabudnite si uchovávať tak ako všetky faktúry a dokumenty, tak aj celú prebiehajúcu komunikáciu s dlžníkom. Pri nespoľahlivých a vyhovárajúcich sa dlžníkoch je zaznamenaná písomná komunikácia veľmi dôležitá pre ďalšie vymáhanie vašich pohľadávok. E-mailová komunikácia alebo SMS správy od dlžníka, v ktorých uznáva svoj dlh, sú významným dôkazovým materiálom pred súdom, na ktorom niekedy môže závisieť, či ešte uvidíte svoje peniaze.

Neviete si rady?

Samozrejme vždy je absolútne najlepšou možnosťou využitie služieb vymáhacích spoločností. Aj na slovenskom trhu je viacero takýchto agentúr, ktoré vám s radosťou pomôžu a zväčša sa ich služby aj tak oplatia viac, ako vymáhanie po vlastnej osi, kde v konečnom dôsledku aj tak musíte vynaložiť veľa vášho času, nasadenia a dodatočných nákladov, aby ste dosiahli ten istý výsledok, avšak v dlhšom časovom horizonte. Medzi spoločnosti, ktoré na Slovensku patria k top vo svojom odbore patrí aj spoločnosť Claims Collection. Odporúčané je nájsť si spoločnosť, ktorej odmenu za vymáhanie platíte až po vymožení vašej pohľadávky a takým štýlom si zároveň poistíte, že daná spoločnosť bude mať rovnako vysoký záujem a motiváciu vám vymôcť vaše peniaze späť čo najrýchlejšie.