Úvod Sebavedomie 6 krokov ako spracovať neúspech (vo svoj prospech)

6 krokov ako spracovať neúspech (vo svoj prospech)

7155
0
ZDIEĽAŤ
Začnite vnímať neúspech pozitívne
Začnite vnímať neúspech pozitívne
0 Shares

Začnite vnímať neúspech pozitívne

– ako na to?

 

Neúspech – slovo, ktoré v sebe nesie viacero negatívnych pocitov. Častokrát je to bolestivá skúsenosť a robíte všetko možné pre to, aby ste sa neúspechu v akejkoľvek podobe vyhli. Objavuje sa však v každej oblasti – od neúspešne zvládnutej diéty, cez stroskotaný vzťah až po podnikateľské zlyhanie. Podvedome máte pocit, že vás to hádže o niekoľko krokov späť, že ste neboli dosť dobrí a čoraz častejšie sa vynára myšlienka vzdať akékoľvek úsilie.

Neúspech je prirodzenou súčasťou vašich životov. Každý človek zlyháva, nikto nie je neomylný. Treba to akceptovať ako dôležitý krok vývinu situácie a uvedomiť si, že je istým spôsobom hnacím motorom vpred. No vnímať to v pozitívnom zmysle v ťažkom životnom období určite chvíľu potrvá.

Spracovať neúspech je proces, ktorý zmení váš pohľad na vec a ak sa úspešne ocitnete na jeho konci budete múdrejší, skúsenejší, vyzretejší – získate ponaučenie viac chyby neopakovať a zlepšíte sa. AKO NA TO vám priblížíme v nasledujúcich bodoch:

1. Prijmite neúspech so všetkými negatívnymi pocitmi..

Čo cítite, keď zlyháte? Hnev, frustráciu, nepochopenie, pocit zbytočnej snahy? Dovoľte všetkým týmto emóciám, aby vami prešli. Samozrejme pod kontrolou, podľa možnosti nič nerozbíjajte. Nie je nič horšie ako v sebe potláčať hnev, vaša myseľ musí čím skôr spracovať zlyhanie a pripraviť sa pokračovať odľahčená ďalej.

2. Zdôverte sa blízkej osobe.

Veľa ľudí sa za svoj neúspech hanbí. Povedať inému človeku o svojom zlyhaní znamená prekonať tento pocit hanby a priznať si svoju slabosť. Vyrozprávajte sa blízkej osobe, u ktorej nájdete pochopenie. Pripravte sa, že nemusíte počuť len súcitne slová, ale možno si užijete aj trochu kritiky. Stojí to vôbec za to? Áno, osoba, ktorá vás má rada, nebude vždy iba pritakávačom, ale pre vaše dobro si dovolí aj opačný názor. V spleti vášho sklamania môže poskytnúť iný pohľad na vec a vy zrazu objavíte spôsoby, ako to nabudúce inak riešiť. A hlavne – uľaví sa vám. Veľmi účinné sú tiež rozhovory s ľudmi, ktorí sú tam, kam by ste sa vy chceli dostať. Máte takého človeka vo svojom okolí?

3. Analyzujte chyby a nájdite svoj podiel viny.

„Ja som urobil/a všetko tak, ako bolo treba. Necítim žiadnu zodpovednosť, že sa to pokazilo. To nie je moja vina.“ Také prosté a jednoduché presunúť zodpovednosť na iných! Akonáhle ste niečoho súčasťou, máte aspoň čiastočný dosah na vývin celej situácie. Ak to nevyšlo, tak ste možno nezasiahli včas alebo ste ani nemali záujem zlyhanie zvrátiť. Ešte stále si myslíte, že ste v tom úplne nevinne? Zamyslite sa nad svojimi chybami, nad tým ako ste ne/konali a čo sa dalo urobiť inak. Iba prijatie svojich nedostatkov vás môže posunúť ďalej.

4. Buďte hrdí, že ste sa vystavili riziku neúspechu.

Ak sa ste už dostali von z kolotoča obviňovania, hnevu a ľútosti a priznali ste si svoju chybu, ste v polovici cesty. Niektorí ľudia stagnujú, dlhé roky nevyjdú zo zóny komfortu a určite nie sú pánmi svojho života. Vy ste to urobili, skúsili a riskovali a teraz už len potrebujete nájsť odvahu a energiu ísť do toho znovu.
„Skúsil som to a zlyhal som. Nevadí. Skúsim znova a ak opäť zlyhám, zlyhám lepšie.“ Samuel Beckett

5. Zlepšite sa a bojujte so svojím strachom

Ako sa toho nanovo pustiť? Najskôr si zodpovedzte tri dôležité otázky:

1. Aké ponaučenie si z tohto neúspechu vezmem?
2. Aké kroky/opatrenia treba prijať, aby sa chyby z posledného pokusu viac neopakovali?
3. Čo môžem nabudúce urobiť inak a lepšie?

Máte odpovede? Ak áno, pristúpte k tomu, ako ich zapracujete do nového plánu.Vyhodnoťte všetky riziká, s ktorými ste sa doteraz stretli a pripravte sa na ne. Isto sa obávate znovu začať. No pravdou je, že s každým ďalším pokusom by váš strach mal byť menší. Už ste predsa toho toľko zažili, že vás tak ľahko nejaké nepríjemnosti neodradia. Práve vďaka tomuto sú ľudia silnejší a odolnejší. Všetci veľmi dobre vieme, že inšpiratívne životné príbehy slávnych ľudí sú plné neúspechov a náročných prehier.

6. Nič hodnotné nevzniká ľahko.

Majte túto myšlienku na pamäti vždy, keď sa budete chcieť vzdať. Pokojne si povedzte len toľko: „Pôvodný plán asi ešte nebol tak kvalitný. Ešte stále sa môžem zlepšovať.“.
S každým novým dňom prichádza šanca začať znova. Neprestávajte pracovať na svojom osobnostnom rozvoji, nasávajte nové informácie, budujte svoje sebavedomie a sebaistotu. V prekonávaní prekážok tak postupne získate cvik a z nezdarov sa rýchlejšie zotavíte. To, čo je cenné, býva často na konci dlhej a kľukatej cesty. Preto sa hneď nevzdávajte. Lebo ešte vždy je možnosť, že popri tom, nájdete nový cieľ, ktorý vás inšpiruje a nadchne viac.

Zopár motivačných citátov na záver, v ktorých nájdete dôležité myšlienky:

„Prekážky sú to, čo vidíš, keď sa prestaneš pozerať na svoj cieľ.“ Brian Tracy

„Kráčam pomaly, ale nikdy nie smerom späť.“ Abraham Lincoln

„Nenechám sa odradiť. Pretože každý zlý pokus, ktorý mám za sebou, je ďalším krokom vpred – krokom k úspechu.“ Thomas A. Edison

„Najväčší úspech človeka nie je v tom, že nikdy nepadne, ale v tom, že vždy opäť vstane.“ Konfucius