Úvod Kariéra 5 spôsobov ako sa naučiť podnikaniu po skončení vysokej školy

5 spôsobov ako sa naučiť podnikaniu po skončení vysokej školy

3932
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Dokončiť vysokú školu je dobrý štart, netreba však zabúdať, že ste iba začali. Pre mnohých z nás je vysoká škola o skúšaní a robení chýb, ako napr. zmene odboru štúdia, každodenné párty, neuspokojivé brigády a podobne. O čom však vysoká škola nie je a nebude, je vzdelávanie ľudí o podnikaní.

Vedomosti o podnikaní sa získavajú mimo prednášok. Je potrebné vyskúšať si to na vlastnej koži. Pomocou chýb sa učíme hodnotné lekcie. Tu je päť spôsobov, ako získať potrebné podnikateľské vzdelanie, či už na prednáške alebo mimo nej.

Začať úplne jednoducho

Futbaloví hráči nezačínajú svoj tréning s tým, že sa snažia streliť gól z polovici ihriska. Vy by ste tiež nemali začínať s niečím, o čom si myslíte, že sa stane ďalší Facebook. Začnite s tým, v čom ste dobrý teraz.

Spojte najjednoduchší nápad, na ktorý prídete v kombinácii s vašou najväčšou vášňou.

Pokiaľ napr. radi pomáhate ostatným a ste dobrý v písaní, môžete vytvárať content pre malých podnikateľov. Nie je to najoriginálnejší nápad na svete, pokiaľ sa však v obore vyznáte a je to vaša vášeň, bude pre vás veľmi ľahké odlíšiť sa a nájsť si špecifický niche trhu, ktorej sa môžete venovať..

Pracovný tréning

Existujú „práce“, ktoré vás pripravia na začiatok vášho podnikania, musíte však byť extrémne vyberavý v zvolení práce, ktorá vás dostane bližšie k podnikaniu, ako k jeho opaku. Nájdite si prácu, kde dostanete príležitosť naučiť sa o podnikaní, ktoré chcete začať a obklopte sa ľuďmi, ktorí vám môžu a sú ochotní pomôcť začať vaše podnikanie.

Skúste si napr. nájsť mentora vo vašom obore alebo vyskúšať neziskovú organizáciu, ktorá je v kontakte s ľuďmi, ktorí by vás mohli niečo naučiť.

Freelancing

Nie je nič, čo by vás pripravilo lepšie stať sa podnikateľom ako freelancovanie. Pokiaľ ste ešte vysokoškolák, práca na malých projektoch vám môže poskytnúť veľa skúseností. To isté platí, aj keď ste zamestnanec na plný úväzok, akurát to bude pre vás o stupeň náročnejšie. Peniaze, ktoré spočiatku zarobíte budú nevýznamné, ale množstvo klientov, s ktorými budete pracovať vás naučí, ako sa starať o vašich budúcich klientov.

Aj keď si nie ste zrovna istý, aký typ podnikania chcete začať, freelancovanie vám pomôže nájsť spôsob, ako monetizovať vaše zručnosti. Je to silný prvý krok smerom k začatiu podnikania poskytujúceho služby.

Pracujte pre konkurenciu

Žiadny startup nie je úplne unikátny. Existuje niekoľko desiatok, ak nie stoviek skvelých malých biznisov poskytujúcich podobné produkty a služby, ktoré chcete vytvoriť v budúcnosti. Nie každý z nich vás bude chcieť naučiť, ako podnikať vo svojom odvetví, avšak skúsenosť z prvej ruky je neoceniteľná.

Vytvárajte kontakty všade

Úspešní podnikatelia majú obrovské siete kontaktov, ktoré im umožňujú komunikovať s ďalšími podnikateľmi, ku ktorým bežný človek nemá prístup. Neexistuje žiadne obmedzenie, ktoré nemôžete dosiahnuť cez networking. Môžete využiť lokálne a veľké eventy pre podnikateľov, networkovať na Linkedin alebo robiť interview cez Skype, aby ste sa naučili o úspechoch a chybách ľudí z vášho odvetvia podnikania.