Úvod Financie 4 spôsoby ako znížiť nevyhnutné výdavky a žiť lepšie bez úveru

4 spôsoby ako znížiť nevyhnutné výdavky a žiť lepšie bez úveru

7006
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Prečo ľudia žiadajú o úver? Väčšinou je to kvôli tomu, že nemajú peniaze na želané veci. Potrebujú však tieto veci nevyhnutne hneď teraz? Nebolo by lepšie, ak by radšej počkali a našetrili si?

Áno, sú aj situácie, kedy si ľudia musia nevyhnutne požičať. Neočakávané výdavky vznikajú v prípade, ak jeden z partnerov dostane výpoveď, ostane dlhodobo práce neschopný, alebo došlo k neočakávaným výdavkom ako napr. pokazené auto. V tomto prípade úver pred výplatou nie je zlým riešením.

Účel by mal byť vždy jasný, nemíňať, ak to nie je nevyhnutné a využiť svoje prostriedky na maximum. Poďme sa pozrieť na to, ako môžete ušetriť pri výdavkoch a mať tak viac peňazí k dispozícii.

Zostavte si domáci rozpočet

Na začiatok je potrebné vedieť, aké sú v skutočnosti vaše príjmy a výdavky. Preto si vezmite papier a pero alebo tabuľku v Exceli a zapisujte si každý jeden príjem a výdavok. Nezabudnite si odkladať všetky bločky a faktúry. Takto získate predstavu o tom, kde sa míňajú všetky vaše peniaze a budete môcť určiť, v ktorej oblasti by ste mali míňať menej.

Nenechajte sa zlákať reklamami

Naša spoločnosť je nastavená na neustále konzumovanie. Zo všetkých strán na nás kričia reklamy, ktoré sa nás snažia nalákať na rôzne akcie. Neverte všetkému, čo dobre vyzerá alebo znie. Radosť z novej kúpenej veci je iba krátkodobá, po čase si totiž na ňu zvyknete a spomínané čaro pominie.

Využívajte energie efektívnejšie

Voda, vykurovanie a elektrina. To sú tri položky, ktorými by sa nemalo zbytočne plytvať. Neplytvajte vodou na dlhý kúpeľ, radšej si doprajte krátku sprchu. Pri vyúčtovaní vodného a stočného to pochopíte.

Nevykurujte miestnosti v domácnosti, v ktorých sa pravidelne nenachádzate. Platí to najmä, ak máte poschodový dom, pričom nevyužívate niektoré z poschodí. Ďalej, na jeseň a v zime vetrajte krátko a intenzívne, inak vám váš domov vychladne. Pri úniku tepla spotrebujú radiátory omnoho viac energie.

Podobný systém platí aj pri elektrine. Vytiahnite zo zástrčky všetky spotrebiče, ktoré denne nevyužívate. Aj tie totiž dokážu čiastočne odoberať elektrinu aj vtedy, ak sú vypnuté. Takmer prázdnu chladničku alebo mrazničku nepotrebujete mať zapnutý na najvyššom výkone. Postačí aj najnižší stupeň.

Jedzte optimálne

Jeden z najväčších výdavkov. Skutočne zjete všetko, čo aj nakúpite? Zrejme nie. Napíšte si zoznam potravín, ktoré bežne spotrebujete za jeden týždeň a následne nakúpte iba za jeden týždeň. Rovnako nepotrebujete nakupovať u značkových reťazcoch. Rovnako kvalitné potraviny nájdete aj v diskontných predajniach. Stačí iba čítať etikety.

Pri samotnom varení používajte pokrievky, jedlo sa takto uvarí za kratší čas a zníži sa spotreba energie. Pri pečení zase neotvárajte trúbu počas pečenia. Takto sa totiž vypúšťa horúci vzduch, ktorý trúba bude musieť nahradiť, kvôli čomu sa zvýši spotreba energie.

Existuje veľké množstvo tipov, ako ušetriť v domácnosti peniaze. Vyššie uvedené sú základné tipy, ktoré vám pomôžu znížiť nevyhnutné výdavky v domácnosti. Držte sa ich a po čase zistíte, ako vyhovuje systém vám.