Úvod Kariéra 3 tipy ako sa sústrediť na prácu pri home office

3 tipy ako sa sústrediť na prácu pri home office

3834
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Ako freelancer, jednou z najťažších vecí pri práci je samotné sústredenie sa na úlohu.
Keď totiž pracujete doma, vaša kancelárie je všade, čo platí aj o rozptýleniach. Hoci nie je úplne ľahké sústrediť sa na úlohu, je dôležité nájsť spôsob ako sa správne sústrediť. Tu je teda zopár tipov, ako využiť svoj čas na maximum a byť viac produktívnym.

Pracujte počas najvyššej produktivity

Jeden z najlepších spôsobov, ako sa sústrediť na úlohu pri prácu z domova je pracovať počas najvyššej produktivity. Ak si označíte hodiny, kedy sa rozptyľujete najmenej, môžete toho stihnúť viac za kratší čas. Je ľahké sústrediť sa na úlohu, keď nie ste unavený.

Venujte pozornosť samému seba. Môžete využiť test chronotypu, aby ste získali predstavu o tom, ako na tom ste a kde sa nachádza vrchol vašej produktivity. Potom čo zistíte, kedy máte vrchol svojej produktivity, je na čase prispôsobiť tomu svoj rozvrh.

Dôležité je vyvarovať sa v tomto čase neproduktívnym veciam, ako je odpovedanie na emaily, vedenie interview alebo iných neproduktívnych činností. Týmto spôsobom sa môžete sústrediť sa na najdôležitejšie úlohy a vyhýbať sa neproduktívnosti.

Vyčleňte si pracovnú oblasť

Home office nie je práca z postele. Ani z gauča. Tieto veci sú totiž spojené s relaxáciou a komfortom. A taktiež s rozptýlením.

Vyčleňte si preto skutočný home office. Majte stôl a počítač v oddelenej miestnosti. Mať takýto špeciálne vyhradený priestor pre prácu pomáha k sústredeniu a optimálnej „workflow“.

V prípade ak nemáte celú izbu, ktorú by ste mohli využívať ako kanceláriu, je možné vyhradiť si pracovnú oblasť. Nájdite si miesto, kde sa nachádzate najpohodlnejšie, a ktoré môžete asociovať s prácou. Takto môžete byť pripravený na produktivitu aj mentálne.

Dajte si pauzu, keď ju potrebujete

Idea zobrať si pauzu, keď pracujete z domu sa môže zdať čudná. Avšak, v skutočnosti to môže iba pomôcť. Namiesto toho, aby ste sa snažili dostať silou mocou cez jednu úlohu a boli kontinuálne rozptýlený tým, že ste mentálne unavený, dajte si radšej pauzu.

Vo všeobecnosti sa ľudia necítia dobre, ak sa na nich príliš tlačí. Čím viac niekto pracuje bez prestávky, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude rozptýlený. Pokiaľ potrebujete pauzu, doprajte si ju.

Vaša pauza by mala byť skutočná pauza. Choďte sa prejsť. Meditujte. Ak máte obed, vyjdite zo svojej pracovnej oblasti a jedzte v kuchyni. Menej únavy znamená lepšiu odolnosť voči rozptyľovaniu.

Merajte svoj čas

Viete, ako používate svoj čas? Ak pracujete z domova, je niekedy ťažké oddeliť skutočnú prácu od rozptyľovania sa. Jedným z dobrých tipov, ako pracovať lepšie, je merať svoj čas. Takto zistíte, ako veľmi sa počas týždňa rozptyľujete a koľko času trávite skutočnou prácou.

Zhrnutie

Pracovať z domu vás nemusí rozptýliť do bodu, kedy nič neurobíte. Nastavte si svoj rozvrh, venujte pozornosť svojej práci a už čoskoro budete produktívny, bez ohľadu na to, kde a kedy pracujete.

Copyright: langstrup / 123RF Stock Photo