Úvod Financie 3 spôsoby ako znížiť výdavky v domácnosti

3 spôsoby ako znížiť výdavky v domácnosti

7573
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Zvyšujúce sa ceny za základné životné potreby, ako sú potraviny, energie a pohonné hmoty vedú ľudí k ráznym rozhodnutiam. Vysoké výdavky sa zväčša dajú vyriešiť iba dvomi spôsobmi:

  1. znížením nepotrebných výdavkov,
  2. nájdenie lepšieho zamestnania.

Keďže druhá možnosť je pre väčšinu ľudí menej pravdepodobná, rozhodli sme sa zamerať na prvú možnosť a preto si v tomto článku rozoberieme tri spôsoby, ako znížiť svoje výdavky v domácnosti.

  1. Zníženie výdavkov odstránením

 Ako sa najlepšie zbaviť výdavkov? Jednoducho ich odstránime. Začnime s potravinami. Namiesto toho, aby ste využívali balenú vodu, zájdite k najbližšej artézskej studni a načerpajte si vodu tam. Čo sa týka potravín, nedávajte ich teplé do chladničky, keďže to zvyšuje vašu spotrebu energie. Pokiaľ taktiež máte nezdravé zlozvyky, akými je fajčenie, odporúčame si kupovať vlastný tabak, poprípade  znížiť alebo úplne vylúčiť spotrebu.

  1. Zníženie výdavkov šetrením

 Ak sa to nedá odstrániť, je potrebné míňať menej a šetriť. Opäť môžeme začať s potravinami. Viete o tom, že veľké množstvo potravín, ktoré nakúpime skončí na smetisku nespotrebované?

Na toto existuje jednoduché riešenie. Stačí si vypočítať, koľko toho za deň zjete a následne nakúpiť potraviny iba raz do týždňa na celý týždeň vopred. Touto metódou jednak ušetríte a taktiež získate viac času na iné aktivity. Pri nakupovaní môžete využívať zaujímavé zľavy, samozrejme iba v tom prípade, ak sú potraviny kvalitné.

Podobne sa dá ušetriť aj pri pohonných hmotách. Využívate auto na krátke vzdialenosti do mesta? Takto iba zbytočne preplácate na pohonných hmotách. Radšej choďte pešo, alebo ešte lepšie, využite bicykel.

  1. Zníženie výdavkov investovaním

 Spočiatku najdrahšia metóda, pretože si vyžaduje ďalšie nevyhnutné výdavky. Tie sa vám však v budúcnosti splatia naspäť nižšími mesačnými výdavkami. Nahraďte neefektívne spotrebiče novými, ktoré nespotrebujú priveľa elektrickej energie. Vymeňte staré okná za plastové, ktoré dokážu lepšie izolovať teplotu, vďaka čomu budete môcť v chladnom počasí vykurovať menej.

Po oknách taktiež vymeňte klasické svetlá za LED osvetlenie. To si síce vyžaduje drobnú rekonštrukciu, avšak jeho spotreba je v porovnaní s klasickým osvetlením minimálna.

Nezabudnite ani na spotrebiče v domácnosti. Kúpte si chladničku a mrazničku s označením A alebo A+, ktoré vám pri nepretržitej prevádzke v budúcnosti ušetria peniaze. Prestaňte míňať veľké množstvo vody pri ručnom umývaní riadov a radšej investujte do kúpy umývačky. Pri kúpe sa stačí riadiť energetickým štítkom.

Rovnako pouvažujte o tepelnom čerpadle. Investovaním do vyššej obstarávacej ceny získate zabezpečenie ohrevu vody a taktiež vykurovanie a čerpanie energie z alternatívnych zdrojov, vďaka čomu je výhodnejšie ako klasické vykurovanie kotlom.

Zhrnutie

Rada na záver – zapisujte si svoje výdavky. Takto veľmi ľahko zistíte, ktorá oblasť domácnosti vás vyjde najdrahšie. Utiahnuť si opasok nie je nič jednoduché a spraviť zmenu si vyžaduje dôsledný prístup. Pokiaľ sa však budete držať vyššie uvedených rád, zistíte, že kvalitný a plnohodnotný život sa dá bez problémov viesť aj s menšími výdavkami.

 

foto:

Copyright: limonzest / 123RF Stock Photo