Úvod Kariéra 3 spôsoby, ako zlepšiť svoj životopis a získať vytúženú prácu

3 spôsoby, ako zlepšiť svoj životopis a získať vytúženú prácu

4942
0
ZDIEĽAŤ
0 Shares

Nikto nevie, že má zlý životopis, pretože mu to nikto nepovie. Preto vám urobíme láskavosť a povieme vám to, čo potrebujete počuť – máte zlý životopis. Je to v poriadku, pretože to môžete napraviť. Jediné, čo musíte pochopiť je, že váš životopis je zoznam vašich úspechov a nie zoznam vašich zodpovedností. Tu sú 3 spôsoby, ako na to.

Prepíšte svoj životopis tak, že to bude zoznam úspechov

Váš životopis je plný vecí, za ktoré ste boli zodpovedný vo svojej predchádzajúcej práci. Každý zamestnanec bol však v práci za niečo zodpovedný. Napíšte teda, koľko ste svojmu zamestnávateľovi zarobili peňazí. Koľko nových obchodných kontraktov ste získali. Koľko hodnoty ste vytvorili. Pokiaľ to neviete presne, vyjadrite to v percentách.

Koľko úspechov by ste mali napísať? Nie príliš veľa. V každej práci by ste mali mať jeden až tri najdôležitejšie. Pri úplne najstarších prácach postačí jeden úspech. Týmto spôsobom navyše skrátite svoj životopis o značnú čiastku.

Ak ste si mysleli, že dlhšie životopisy vyzerajú zaujímavejšie, tak ste na omyle. Je dokázané, že priemerný personalista si prezerá jeden životopis iba 6 sekúnd. To je čas, ktorý potrebujete na to, aby ste zaujali svojho potenciálneho zamestnávateľa.

Vytvorte z toho úspechu príbeh

Teraz, keď ste prepísali svoje resumé na zoznam úspechov, potrebujete pre každý mať príbeh. A ako každý príbeh, mal by mať úvod, jadro a záver.
V úvode začnite s problémom alebo výzvou, ktorej ste čelili, v jadre vyjadrite spôsob, akým ste problém vyriešili a v závere popíšte úspech, ktorý z toho vzišiel, a skúsenosť, ktorú ste sa naučili.

Doprajte si nejaký ten čas na napísanie týchto príbehov. Vaše príbehy budú odpoveďou na otázku „aké sú vaše silné stránky?“, keďže prostredníctvom nich nebudete hovoriť iba stereotypné odpovede typu „pracujem tvrdo“, alebo „som vysoko motivovaný“.

Tentokrát budete mať príbeh o tom, ako ste narazili na problém, ako ste využili svoje silné stránky a ako ste problém vyriešili.
Vytvorte si svoj príbeh, pretože je to niečo, čo ľudí zaujíma a spája ich. Vďaka príbehu predávate samého seba ako najlepšieho kandidáta na pracovnú pozíciu.

Vyberte si príbeh a získajte príbeh

Na pracovných pohovoroch budete potrebovať dokonale vytvorené odpovede na klasické otázky personalistov. Na to vám pomôže jednoduchý trik. Stačí, ak si svoj životopis vytlačíte a prinesiete ho spolu zo sebou na pohovor. Pri otázkach následne stačí, ak sa pozriete na životopis a jednoducho poviete príbeh, ktorý na otázku najviac sedí. Sami zistíte, ako ľahko sa takto dá pohovor zvládnuť.

Áno, môžu sa vás opýtať otázku, na ktorú nenájdete vo svojom životopise odpoveď. Pokiaľ však napíšete svoj životopis týmto spôsobom, môžete 80 % pohovoru stráviť hovorením svojho príbehu a iba 20 % improvizovaním.

Napísaním svojho príbehu a jeho prerozprávaním porazíte ostatných kandidátov, ktorý majú iba klasický životopis stiahnutý z profesie. Takto sa stanete najlepším kandidátom a budete mať najväčšiu šancu získať prácu.